Voditelj Županijskog stručnog vijeća:

Vedran Šperanda, stručni suradnik mentor

e-mail: vedran.speranda@skole.hr

Školske knjižnice Brodsko-posavske županije

2. sastanak ŽSV školskih knjižničara u osnovnim i srednjim školama BPŽ

Autor: Marija Deanković, 20. 4. 2016.

2. sastanak Županijskog stručnog vijeća održan je 19. travnja 2016. godine u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Slavonskom Brodu s početkom u 9:00 sati. Na sastanku je bilo 30 sudionika.

Planirani dnevni red je izmijenjen zbog otkazivanja predavanja o međupredmetnim temama Učiti kako učiti i Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije.

DNEVNI RED:

1. Ulični likovi Dublina

Radionica

mr.sc. Mirta Kos Kolobarić, prof. savjetnica

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

2. Hrvatski realizam (sinteza)

Predavanje s elementima radionice

mr. sc. Vesna Nosić, prof. savjetnica

Gimnazija „Matija Mesić“, Slavonski Brod

3. Uloga knjižnice u finskom obrazovnom sustavu

Predavanje

Jadranka Krajnović, stručna suradnica mentorica

Tehnička škola, Slavonski Brod

4. Step4VET- Korak dalje u osiguranju kvalitete strukovnog obrazovanja kroz modernizaciju postojećih kurikuluma

Diseminacija Erasmus+ projekta mobilnosti

Jadranka Krajnović, stručna suradnica mentorica

Tehnička škola, Slavonski Brod

5. Izvješće s 28. Proljetne škole školskih knjižničara RH

Izlaganje

Snježana Jureković, dipl. knjižničarka i prof. hrvatskog jezika i književnosti

Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića, Staro Petrovo Selo

Sastanak je otvorila Mirta Kos Kolobarić, profesorica engleskog jezika u Ekonomsko-birotehničkoj školi. Radionicu iz engleskog jezika s temom Ulični likovi Dublina prevela je i prilagodila radu u knjižnici te predstavila okupljenim knjižničarima. Temu o likovima s ulica Dublina povezala je i s legendarnim stanovnicima Slavonskog Broda kojih su se sudionici rado prisjetili. Radionica je osmišljena na način da učenici kroz razne vježbe razviju sposobnost pamćenja najvažnijih detalja pri slušanju. Također, potiče na dublje promišljanje, izazivanje empatije naizgled duhovitim pričama koje kriju tragične detalje te na izbjegavanje najčešćih predrasuda pri susretu s ljudima malo drugačijima od odrugih.

Vesna Nosić, profesorica hrvatskog jezika u Gimnaziji „Matija Mesić“ u Slavonskome Brodu prikazala je primjer ostvarivanja školskog sata u suradnji sa školskom knjižnicom na primjeru teme: Hrvatski realizam – sinteza. Detaljno je predstavila način pripreme, tijek sata i zadatke kojima se učenike potiče na razmišljanje i istraživanje. Kroz radionicu i knjižničari su imali priliku postati učenici te riješiti zadatke na nastavnim listićima. Uz predavanje, profesorica Nosić predstavila je i najbolje plakate koje su učenici izradili na temu Hrvatskog realizma.

Jadranka Krajnović, školska knjižničarka iz Tehničke škole prvo je predstavila Erasmus+ projekt mobilnosti u kojemu je sudjelovala. Riječ je o projektu Step4VET - Korak dalje u osiguranju kvalitete strukovnog obrazovanja kroz modernizaciju postojećih kurikuluma u sklopu kojega je posjetila Finsku. Ondje je posjetila i knjižnice te nas je kroz predavanje Uloga knjižnice u finskom obrazovnom sustavu upoznala sa stanjem knjižnica u Finskoj, zemlji koja se ističe kvalitetnim i uspješnim sustavom obrazovanja. Sve prisutne je iznenadilo kako se ondje korisnike usmjerava na narodne knjižnice koje su izrazito napredne, nude brojne usluge, imaju zavidan broj korisnika (npr. Helsinki od 600 000 stanovnika, 500 000 su korisnici narodnih knjižnica), dok su školske knjižnice ocijenjene kao prevelik trošak i sve više se gase. Nadamo se kako se taj trend gašenja školskih knjižnica neće javiti i kod nas.

Kolegica Snježana Jureković, školska knjižničarka u OŠ Ivana Gorana Kovačića u Starom Petrovom Selu izvijestila je sve prisutne o aktivnostima s 28. Proljetne škole školskih knjižničara koje je održana od 7. do 9. travnja u Zadru.

stručna suradnica mentorica