Voditeljica Županijskog stručnog vijeća

Mirjana Čubaković, stručna suradnica mentorica

e-mail: mirsreco@gmail.com

Školske knjižnice Sisačko-moslavačke županije

Izvješće sa stručnog skupa ŽSV-a školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Sisačko-moslavačke županije

Autor: Mirjana Čubaković, 27. 11. 2018.

ŽSV školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola  Sisačko-moslavačke županije održano je 14. studenoga 2018. u velikoj dvorani Školske knjige u Zagrebu Na skupu su  sudjelovala 33 člana Vijeća, viša savjetnica za školske knjižničare pri Agenciji za odgoj i obrazovanje Adela Granić, predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara Vanja Jurij, predavačice iz OŠ Marije Jurić Zagorke iz Zagreba te ostali odgojno-obrazovni djelatnici.

U ime domaćina nazočne je pozdravila Emica Kalogjera Rogić, dugogodišnja urednica za hrvatski jezik i strana izdanja u školskoj knjizi. U svom je obraćanju skrenula pozornost na nova izdanja koja se mogu naći na Interliberu te skupu zaželjela uspješan rad.

Prije početka radnog dijela Vijeća nazočnima s obratila predsjednica Podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara za Sisačko-moslavačku županiju, Gordana Grabovac s informacijama o radu Podružnice. Skup je pozdravila predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara Vanja Jurij i u svom obraćanju nazočne upoznala s radom, rezultatima, programima i projektima te novostima Udruge.

Radni dio Vijeća počeo je izlaganjem Ane Brčić Bauer, prof. hrvatskog jezika i dipl. knjižničarke iz OŠ Marije Jurić Zagorke iz Zagreba Medijska pismenost: radijske emisije u Građanskom i Zdravstvenom odgoju. Uz teorijski dio, predavačica se osvrnula na dobre i loše strane medija te prikazala aktivnosti koje provodi u školskoj knjižnici koristeći medije. U svom je izlaganju prikazala mnoge primjere iz svoje prakse koji se mogu koristiti u poučavanju Građanskog odgoja. Na temu tolerancije i Dječjih prava prikazala je etape nastavnog sata. Od četiri modula poučavanja Zdravstvenog odgoja, predavačica je prikazala Prevenciju ovisnosti kroz medijski sadržaj s kojim je sudjelovala na državnoj smotri Lidrano.

Melita Horvatek Forjan, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti iz OŠ Marije Jurić Zagorke iz Zagreba izlagala je na temu Medijska pismenost: dječji filmovi u korelaciji s Građanskim i Zdravstvenim odgojem. Prikazala je niz primjera iz svoje 15 godišnje filmske prakse koji se mogu kvalitetno koristiti u nastavnom procesu.

Ana Brčić Bauer i Melita Horvatek Forijan nazočne su provele kroz prezentaciju kolegice iz njihove škole Nataše Jakob. Izlaganje ne temu Građanski odgoj i obrazovanje i Zdravstveni odgoj u dječjem filmskom stvaralaštvu. Prikazale su kako se radio emisija i film na istu temu mogu koristiti u korelacijskom pristupu.

Melisanda Masnica iz OŠ Novska predstavila je literaturu:

1. Susan Zimmerman, Chryse Hutchins:

7 ključeva čitanja s razumijevanjem: kako pomoći djeci da čitaju i razumiju pročitano. Ostvarenje, Buševec. 2009.

1. Caitlin Matthews, John Matthews:

Pričosvijet: otključajte vrata mašte; knjiga s četrdeset karata pomoću kojih ćete moći ispričati vlastitu priču. Planetopija, Zagreb. 2010.

Nakon informacija sa održanih stručnih skupova, točke različito i ručka članovi Vijeća sudjelovali su na predstavljanju knjige Petar Gudelj: Munje i naranče, promocijama drugih noviteta, razgledali ovogodišnju ponudu i ponešto kupili za fond svoje knjižnice.