Voditeljica Županijskog stručnog vijeća

Mirjana Čubaković, stručna suradnica mentorica

e-mail: mirsreco@gmail.com

Školske knjižnice Sisačko-moslavačke županije

Izvješće s MSS školskih knjižničara Bjelovarsko-bilogorske, Virovitičko-podravske i Sisačko-moslavačke županije

Autor: Mirjana Čubaković, 9. 8. 2018.

Međužupanijski stručni skup školskih knjižničara Bjelovarsko-bilogorske, Virovitičko-podravske i Sisačko-moslavačke županije održan je 5 srpnja 2018. u Sisku.

U radu skupa sudjelovalo je 56 školskih knjižničara (Bjelovarsko-bilogorska županija - 19 školskih knjižničara, Virovitičko-podravska županija - 13 školskih knjižničara i domaćin, Sisačko-moslavačka županija - 24 školska knjižničara) i viša savjetnica za školske knjižničare pri AZOO, Adela Granić.

Skup na temu Školski knjižničar: motivator u nastavnom procesu i osobnom razvoju  održan  je uz  pomoć Sisačko-moslavačke županije, Gradskog muzeja Sisak  i Gimnazije Sisak.

Sudionici skupa okupili su se u knjižnici Gimnazije Sisak,  gdje ih je pozdravio ravnatelj, gospodin Božidar Dujmić te ukratko upoznao s radom škole domaćina.

Prije radnog dijela skupa, Manuela Tominac  učenica 5. razreda OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće,  izvela je nekoliko latinoameričkih plesova.

Voditeljica ŽSV školskih knjižničara Sisačko-moslavačke županije, Mirjana Čubaković  upoznala je nazočne s tijekom radog dijela skupa koji je otvorila  viša savjetnica Adela Granić i  prenijela  novosti vezane za rad školskih knjižničara.

Dugogodišnja voditeljica ŽSV školskih knjižničara Sisačko-moslavačke županije, Jadranka Groza,  kroz riječi i slike prikaza je rad Vijeća od njezinih početaka.

Prof. dr. sc. Tajana Ljubin Golub u jednosatnom izlaganju s elementima radionice na zanimljiv je način  prezentirala temu kako održati motivaciju. Profesorica se kroz izlaganje dotakla mnogih životnih i školskih situacija.

Kolega Damir Balković pokazao je primjer kako učenici na kreativan način usvajaju poetska djela kroz suradničko učenje i igru.

Kolegica Natalija Miletić sudionicima je prezentirala svoj rad kroz izborni predmet : Dramski odgoj u srednjoj školi.

Kolega Dejan Šiptar vodio je književni kružok u kojem su na njegova pitanja odgovarale članice ŽSV školskih knjižničara Sisačko-moslavačke županije:  Sanja Bužimkić, Manuela Leskovar i Natalija Miletić, a na kraju predstavljanja  čitale dijelove svojih objavljenih tekstova.

Nakon kraćeg odmora, sudionici su uz stručno vodstvo voditeljice Ane Baiutti razgledali knjižnicu, a kroz  postav Gradskog muzeja Sisak proveo ih je viši muzejski pedagog Marijan Bogatić.

Sudionici skupa razgledali su Dječji odjel Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak, prošetali uz obalu rijeke Kupe do pristaništa gdje  su se  ukrcali na brodicu Juran i Sofija.

Plovidba do Starog grada Sisak bila je pravo osvježenje a kroz Utvrdu ih je proveo viši muzejski pedagog Marijan Bogatić.

Nakon ručka i nezaobilaznog druženja, izmjenu iskustava i dojmova, sudionici skupa vožnjom rijekom Kupom vratili su se u grad Sisak.