preskoči na sadržaj

Školski knjižničari Republike Hrvatske

Vijesti

Stručni skup Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Koprivničko – križevačke županije „Mogućnosti školske knjižnice“

Autor: Adrijana Hatadi, 14. 6. 2023.

Stručni skup Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Koprivničko – križevačke županije „Mogućnosti školske knjižnice“ održan je 26. 5. 2023. u Osnovnoj školi Legrad.

Skup je počeo u „staroj školi“ koja je preuređena u Školski muzej i Spomen-sobu Marije Bango. Članovi ŽSV-a imali su stručno vodstvo – učiteljicu Tamaru Marcinjaš koja je prisutne upoznala s nastavnim sredstvima i pomagalima koja su se u prošlosti koristila u nastavi. Knjižničare se posebno dojmila priča o legradskoj književnici Mariji Bango.

U OŠ Legrad prisutne je pozdravio ravnatelj Dragutin Marcinjaš, a potom je voditeljica ŽSV-a podnijela tri izvještaja: Aktivnosti školskih knjižničara u Europskoj godini mladih, Izvještaj s 35. Proljetne škole školskih knjižničara RH i Analiza ankete o stručnom usavršavanju 2022. god.

Školska knjižničarka Đurđica Krčmar Zalar (OŠ prof. Franje Viktora Šignjara, Virje) održala je predavanje Apliciranje na natječaje. Predavanje je pripremila prema prethodno odslušanom webinaru Ruže Jozić Projekti u izvannastavnim aktivnostima školskih knjižničara. Osim natječaja Ministarstva za odgoj i obrazovanje upoznala je kolege/-ice i s mogućnostima javljanja na natječaje za bespovratna sredstva za prijavljene projekte koje nudi Koprivničko – križevačka županija, PORA, INA Zeleni pojas, Ministarstvo kulture i slično. Cilj predavanja bila je diseminacija podataka s održanog webinara i motivacija kolega/-ica na prijavljivanje projekata na natječaje.

Primjer dobre prakse Lektira na drugačiji način održale su školska knjižničarka Ivana Đikić (OŠ Kalnik) i učiteljica Hrvatskog jezika Branka Črček (OŠ Kalnik). Prikazano je kako na zanimljiv i zabavan način učenicima 5. - 8. razreda približiti lektiru te ih, uz vježbanje čitanja s razumijevanjem i koncentracije, potaknuti na čitanje. Predstavile su knjige koje su bile obuhvaćene projektom, način provedbe natjecateljskog čitanja unutar razreda gdje učenici istovremenim čitanjem određene lektire, nakon što ju pročitaju, rješavaju natjecateljski kviz. Prilikom čitanja i rješavanja kviza, učenicima su se priključili i određeni učitelji koji su pokazali interes za sudjelovanjem u projektu. Nakon kviza slijedi komentiranje, rasprava i analiza knjige te kratki osvrt na knjigu. Sudionici ŽSV-a okušali su se u rješavanju jednog kviza.

Radionicu Izrada e-portfolija održala je školska knjižničarka Jasmina Šostarec (Strukovna škola Đurđevac). Cilj radionice bio je osposobiti kolege za samostalnu izradu e-portfolija koji će im koristiti u njihovom budućem napredovanju u zvanje. U uvodnom dijelu kolege/-ice su upoznati s elementima koji čine e-portfolijo, njegovom jednostavnom i praktičnom uporabom, a u drugom dijelu su samostalno, u Google Sitesu izrađivali vlastite primjerke e-portfolija.

Školska knjižničarka Đurđica Krčmar Zalar (OŠ prof. Franje Viktora Šignjara, Virje) predstavila je primjer dobre prakse Međuškolski projekti. Predstavila je školske projekte OŠ prof. Franje Viktora Šignjara, Virje u kojima školska knjižnica sudjeluje kao koordinator ili suorganizator: međuškolski projekt natjecateljskog karaktera Mala Virovska prkačijada i međuškolski projekt natjecateljskog karaktera Kajkavski etnografski kviz. Cilj primjera dobre prakse bio je poticaj kolegama/-icama na planiranje zajedničkih međuškolskih projekata i zajedničke suradnje kroz koje možemo predstaviti rad školskih knjižnica u području kulturne djelatnosti, a ujedno i privući učenike u školske knjižnice kroz ideju rada na projektu, odlazaka na natjecanja, upoznavanja novih prijatelja i učenja na drugačiji način.

Stjepana Kadić (OŠ „Fran Koncelak“ Drnje) održala je primjer dobre prakse kojemu je cilj bio potaknuti sudionike na dodatan rad u poticanju čitanja na različite načine. Predstavila je primjer suradnje škola iz Drnja, estonskog Tartua, portugalskog Lagosa i talijanskog Vicentina Barbarana, a u sklopu Erasmus+ projekta TITLE. Između ostalog, prikazana je obrada zbirke pjesama na različite načine - izrada ilustrativnih karata u Canvi uz pomoć kojih su učenici pričali priče, prevodili ih, jedni drugima uređivali, imali tematsku likovnu radionicu te je dramatizirali. Posjet Muzeju papira, tiskari, gradskim kazalištima i knjižnicama također kao poticaj, jer se razgovaralo o knjigama, ali i njihovom čitanju, interpretaciji i sl. Izrada lapbooka kao zanimljivog načina obrade lektirnog djela.

Nakon održanih predavanja, radionica i primjera dobre prakse, članovi ŽSV-a uputili su se na „terenski dio“ skupa. Posjetili su Halasz Csardu – jedinstveni rezervat biosfere Drava – Mura Dunav koji se proteže kroz pet država.

Skup je trajao 7 sati, ocijenjen je najvišom ocjenom (5,0), a skupu je prisustvovalo 17 članova (61 %).




Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Korisni linkovi
 > AZOO
 > MZO
 > HUŠK
 > HMŠK
 > HKD
 > HCD

Arhiva dokumenata
CMS za škole logo
Školski knjižničari Republike Hrvatske / / knjiznicari.skole.hr / adela.granic@skole.hr
preskoči na navigaciju