Voditelj Županijskog stručnog vijeća:

Vedran Šperanda, stručni suradnik mentor

e-mail: vedran.speranda@skole.hr

Školske knjižnice Brodsko-posavske županije

2. sastanak ŽSV-a školskih knjižničara BPŽ

Autor: Marija Deanković, 25. 5. 2017.

2. sastanak Županijskog stručnog vijeća održan je 24. svibnja 2017. godine u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Slavonskom Brodu s početkom u 9:30 sati.

Na sastanku je prisustvovao 33 školska knjižničara i kolegica Mirna Grubanović iz Matične službe Gradske knjižnice Slavonski Brod.

DNEVNI RED:

1. "S knjigom u život" - Radionice poticanja čitanja

Predavanje s elementima radionice

Ivana Brkić Klimpak, stručna suradnica mentorica

OŠ „Antun Mihanović“, Slavonski Brod

2. Film inspiriran knjigom

Ena Javor, mag. bibliotekarstva

Tehnička škola, Slavonski Brod; OŠ Augusta Šenoe, Gundinci

3. Glazbena građa u knjižnicama osnovnih škola

Gabrijela Blekić, stručna suradnica mentorica

OŠ „Dragutin Tadijanović“, Slavonski Brod

4. Časopisi u nastavi

Nada Šerić, stručna suradnica savjetnica

Industrijsko-obrtnička škola, Nova Gradiška

Prvo predavanje je održala kolegica Ivana Brkić Klimpak (OŠ „Antun Mihanović“, Slavonski Brod), prikazala je na koji način u svojoj školi održava radionice poticanja čitanja za učenike u suradnji sa školskom psihologinjom. Sudionicima je kroz primjere vježbi za učenike približila na koje načine pokušava učenicima osvijestiti važnost čitanja kroz razne životne situacije, te kako u suradnji s psihologinjom povezuje čitanje s temama kao što su pritisak vršnjaka, svađanje, ogovaranje.

Školska knjižničarka Ena Javor (Tehnička škola, Slavonski Brod; OŠ Augusta Šenoe, Gundinci) predstavila je primjere radionica i vježbi za rad s učenicima kakve ona radi u svrhu poticanja čitanja. Služi se filmom kao motivacijom i povezuje učenicima poznate filmske naslove s njihovim književnim predlošcima. Dala je primjere vježbi kako učenike zainteresirati za knjige i filmove, te kako kroz te aktivnosti mogu naučiti nešto o pojmovima iz književnosti i filmske umjetnosti.

Školska knjižničarka Gabrijela Blekić (OŠ „Dragutin Tadijanović“, Slavonski Brod) predstavila je svoj rad i istraživanje na temu glazbene građe u knjižnicama osnovnih škola naše županije. Glazbena građa važna je za svaku knjižnicu kao dio nacionalne baštine i bilo je zanimljivo vidjeti u kojoj mjeri je zastupljena u školskim knjižnicama.

Školska knjižničarka Nada Šerić (Industrijsko-obrtnička škola, Nova Gradiška) održala je predavanje o potrebi za što češćim uključivanjem časopisa u nastavu i radionice za učenike kako bi upoznali važnost stručnog teksta. Važno je da učenici ovladaju radom na stručnom tekstu i korištenju časopisa jer će tako lakše sudjelovati u projektima, razrednim raspravama, uspješnije će se pripremiti za izlaganja, a u srednjim strukovnim školama je to posebno bitno zbog izrade završnog rada na kraju školovanja.

stručna suradnica mentorica