Voditelj Županijskog stručnog vijeća:

Vedran Šperanda, stručni suradnik mentor

e-mail: vedran.speranda@skole.hr

Školske knjižnice Brodsko-posavske županije

1. sastanak Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara u osnovnim i srednjim školama Brodsko-posavske županije

Autor: Marija Deanković, 22. 12. 2016.

Slavonski Brod, 22. prosinca 2016. godine

IZVJEŠĆE

s 1. sastanka Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara u osnovnim i srednjim školama Brodsko-posavske županije u školskoj godini 2016./17.

1. sastanak Županijskog stručnog vijeća održan je 21. prosinca 2016. godine u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Slavonskom Brodu s početkom u 9:30 sati. Na sastanku je prisustvovao 31 školski knjižničar i kolegica Mirna Grubanović iz Matične službe Gradske knjižnice Slavonski Brod.

Planirani dnevni red je izmijenjen zbog nemogućnosti dolaska kolegice Šerić.

DNEVNI RED:

1. Sa školskom knjižnicom do aktivnog građanina!

Predavanje s elementima radionice (90 minuta)

Jadranka Junačko, stručna suradnica mentorica

Tehnička škola, Slavonski Brod

2. Dodatne aktivnosti školske knjižnice

Predavanje (45 minuta)

Sandra Hruban, mag. bibliotekarstva i mag. sociologije

Gimnazija Nova Gradiška

3. Od ideje do projekta

Predavanje s elementima radionice (45 minuta)

Marija Deanković, stručna suradnica mentorica

4. Književni most

Predstavljanje projekta (10 minuta)

Kristina Dujmović, dipl. knjižničarka i prof. hrvatskog jezika i književnosti OŠ          Okučani

Slavica Olić, dipl. knjižničar OŠ „M.A. Relković“, Davor

5. Erasmus+ projekt Skills4Tomorrow

Predstavljanje projekta (10 minuta)

Marija Deanković, stručna suradnica mentorica

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Sastanak je otvorila Jadranka Junačko, školska knjižničarka u Tehničkoj školi, Slavonski Brod. Aktualnu temu građanskoj odgoja i obrazovanja na zanimljiv je način prikazala sudionicima te predstavila zanimljive i primjenjive načine kako s učenicima obraditi teme identiteta, etiketa i stavova. Predstavila je i školski projekt Tehničke škole, Goo Be Cool, kojemu je cilj razviti građansku i poduzetničku kompetenciju kod učenika, uključiti učenike u kulturna zbivanja u njihovom okruženju te ih osposobiti za razumijevanje europske i međunarodne dimenzije aktivnog i odgovornog građanstva.

Školska knjižničarka Gimnazije Nova Gradiška, Sandra Hruban, opisala je koje su to dodatne aktivnosti škole u koje se aktivno može uključiti školski knjižničar. Podsjetila je koje su to zadaće školske knjižnice te na koje ih sve načine možemo ispuniti, od uključivanja u nacionalne i međunarodne projekte, natjecanja do izvannastavnih aktivnosti.

Školska knjižničarka Ekonomsko-birotehničke škole, Marija Deanković, pokušala je sudionicima približiti proces pretvaranja ideje u projekt te podsjetila na trenutno otvoren natječaj Erasmus+ i mogućnosti prijave na isti. Nakon predavanja predstavila je i projekt Skills4Tomorrow kojega u sklopu programa Erasmus+ provodi Ekonomsko-birotehnička škola.

Školske knjižničarke Kristina Dujmović (OŠ Okučani) i Slavica Olić (OŠ „M.A. Relković“, Davor) predstavile su svoj projekt Književni most u sklopu kojega su učenici četvrtih razreda dviju osnovnih imali radionice tijekom Mjeseca knjige te zajednički susret.

stručna suradnica mentorica