Voditelj Županijskog stručnog vijeća:

Vedran Šperanda, stručni suradnik mentor

e-mail: vedran.speranda@skole.hr

Školske knjižnice Brodsko-posavske županije

IZVJEŠĆE s 1. sastanka ŽSV-a školskih knjižničara BPŽ

Autor: Marija Deanković, 18. 10. 2018.

Izvješće  s 1. sastanka Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara u osnovnim i srednjim školama Brodsko-posavske županije u školskoj godini 2018./19.

1. sastanak Županijskog stručnog vijeća održan je 17. listopada 2018. godine u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Slavonskom Brodu s početkom u 9:00 sati. Na sastanku je prisustvovalo 40 školskih knjižničara iz Brodsko-posavske županije, viša savjetnica za školske knjižničare pri AZOO Adela Granić i voditeljica Matične službe Gradske knjižnice Slavonski Brod Mirna Grubanović.

DNEVNI RED:
1. Razvijanje poduzetničkog načina razmišljanja kod učenika
Predavanje s elementima radionice (90 minuta)
Marija Deanković, prof. i dipl. knjižničar, stručna suradnica mentorica
Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

2. Vrednovanje knjižničnih usluga školske knjižnice
Predavanje (60 minuta)
Jadranka Junačko, prof. i dipl. knjižničar, stručna suradnica savjetnica
Tehnička škola, Slavonski Brod

3. Karijera knjižničara
Predavanje (30 minuta)
Adela Granić, prof. i dipl bibliotekar
Agencija za odgoj i obrazovanje, viša savjetnica za stručne suradnike školske knjižničare

4. Napredovanje stručnih suradnika knjižničara u viša zvanja
Predavanje (90 minuta)
Adela Granić, prof. i dipl bibliotekar
Agencija za odgoj i obrazovanje,  viša savjetnica za stručne suradnike školske knjižničare

5. Kulturna baština u školskoj knjižnici
Primjer dobre prakse (30 minuta)
Dragana Haramustek, prof. i dipl. knjižničar, školska knjižničarka
OŠ „Antun Mihanović“, Nova Kapela, Batrina

6. Različito
 (informacije i obavijesti)

Prvo predavanje je održala voditeljica stručnog vijeća, Marija Deanković, koja je povezala međupredmetnu temu poduzetništvo sa sadržajem strukturiranog tečaja Razvijanje poduzetničkog načina razmišljanja kod učenika kojega je pohađala u sklopu Erasmus+ projekta Uči(ti) za budućnost.
Uz teorijski dio, sudionicima je predstavila nekoliko aktivnih vježbi koje mogu koristiti u radu s učenicima.

Školska knjižničarka Tehničke škole, Jadranka Junačko, održala je predavanje o vrednovanju knjižničnih usluga u školskoj knjižnici te usporedila rezultate istraživanja koje je provela u svojoj školi 2008. i 2018. godine u kojemu su ispitani korisnici njene knjižnice o potrebama, zadovoljstvu s knjižničnim uslugama i mogućnostima poboljšanja.

Viša savjetnica za stručne suradnike školske knjižničare u Agenciji za odgoj i obrazovanje, Adela Granić, održala je dva predavanja. U prvom predavanju dotakla se knjižničarstva kao karijere, govorila je o načinima na koje možemo graditi karijeru, mogućnostima koje nam se nude u okviru naše struke te potrebama za građenje i razvijanje na osobnoj i profesionalnoj razini. U drugom predavanju prisutnima je objasnila način napredovanja u zvanju, kriterije i načine bodovanja te sam postupak napredovanja. Također je upoznala sve prisutne s novostima koje se očekuju u izmjeni Pravilnika o napredovanju u zvanju.

Kolegica Dragana Haramustek kroz primjer dobre prakse predstavila je aktivnosti vezane za očuvanje kulturne baštine u kojima je sudjelovala Osnovna škola „Antun Mihanović“, Nova Kapela, Batrina. Riječ je o projektima Riječ dana, Bookmarker i Tulum s(l)ova te raznim obilježavanjima značajnih datuma.

Na kraju je voditeljica Matične službe Gradske knjižnice Slavonski Brod, Mirna Grubanović, obavijestila sve sudionike o novostima vezanima za ispunjavanje statističkih podataka o poslovanju knjižnice, podijelila materijale vezane za Mjesec hrvatske knjige i najavila CSSU stručno usavršavanje u Gradskoj knjižnici.

stručna suradnica mentorica