Voditelj Županijskog stručnog vijeća:

Vedran Šperanda, stručni suradnik mentor

e-mail: vedran.speranda@skole.hr

Školske knjižnice Brodsko-posavske županije

Sastanak ŽSV-a BPŽ, 18.10.2017.

Autor: Marija Deanković, 19. 10. 2017.

1. sastanak Županijskog stručnog vijeća održan je 18. listopada 2017. godine s početkom u 10:00 sati. U dogovoru s voditeljicom Matične službe Slavonski Brod, Mirnom Grubanović, sastanak je održan u prostoru Gradske knjižnice Slavonski Brod. Na sastanku je prisustvovalo 33 školska knjižničara te knjižničari i ravnatelj Gradske knjižnice Slavonski Brod.

Nakon pozdrava i uvodne riječi Ivana Stipića, ravnatelja Gradske knjižnice, domaćini su sve školske knjižničare poveli u obilazak i upoznavanje sa svim odjelima i zbirkama Gradske knjižnice. Sudionicima su opisali način poslovanja i rada knjižnice, s posebnim osvrtom na Zavičajnu zbirku, Zbirku Rara te Zbirku o Domovinskom ratu. Nakon obilaska, svaki odjel su dodatno predstavili knjižničari koji rade u njemu te opisali koje poslove rade te s kojim se izazovima susreću.

Ravnatelj Gradske knjižnice istaknuo je i uspjeh u projektu digitalizacije građe, tako je Gradska knjižnica Slavonski Brod do sada digitalizirala oko 600 primjeraka razglednica te 86 naslova knjižne građe te je među najuspješnijim knjižnicama u digitalizaciji u Hrvatskoj.

Voditeljica Matične službe, Mirna Grubanović dala je izvještaj o prvoj godini unosa u Sustav statističkih podataka o knjižnicama. Riječ je o projektu Nacionalne i sveučilišne knjižnice za olakšano praćenje rada i napretka knjižnica. Ove godine su se po prvi puta unosili podaci u sustav, i to za 2016. godinu. Došlo je do očekivanih poteškoća i nejasnoća zbog raznovrsnosti knjižnica, no sljedeće godine će unos biti olakšan i bolje prilagođen školskim knjižnicama.

Knjižničarka Ankica Đaković-Radić pokazala je na koji način u Gradskoj knjižnici rade zaštitu knjiga te kako popravljaju manja oštećenja na knjigama. Tako su školske knjižničare upoznali, uz već poznate materijale za popravak knjiga, i s vrlo praktičnim i korisnim načinom lijepljenja istrgnutih stranica posebnim ljepilom. Zanimljiv je podatak da za nekoliko počasnih članova (koji nisu zbog zdravstvenog stanja ili starije životne dobi u mogućnosti dolaziti sami u knjižnicu) organiziraju posudbu knjiga na kućnom pragu, tj. nose im knjige kući.

Autori Leksikona brodskih pisaca, Ivica Stipić, Mirna Grubanović i Darija Mataić Agičić, predstavili su Leksikon i opisali na koji način su skupljali, obrađivali i objedinili podatke. Objasnili su kojim kriterijima su se vodili pri uvrštavanju autora u Leksikon te na kakve zanimljivosti su nailazili prilikom prikupljanja informacija. Leksikon Brodskih pisaca recenzirali su, među ostalima, hrvatski akademici Dubravka Oraić Tolić i Dubravko Jelčić, a u planu je izrada elektroničke verzije Leksikona koja će se konstantno nadopunjavati i ažurirati.

Na kraju je voditeljica ŽSV-a, Marija Deanković, sve knjižničare upoznala s obavijestima i novostima vezanima za 30. Proljetnu školu školskih knjižničara te mogućnostima aktivnog sudjelovanja na istoj. Upoznala ih je sa zahtjevom savjetnice Granić za vođenje dnevnika rada na dnevnoj bazi te mogućnostima sudjelovanja na webinaru kolege Strije o vođenju elektronskog dnevnika rada.

stručna suradnica mentorica