U Gospiću održano Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara

Autor: Goranka Erega, 23. 5. 2018.

olske knjižnice u novom tisućljeću oslanjaju se u većem dijelu na tradicionalne usluge, a njihova se realizacija omogućuje ponajprije automatizacijom knjižničnoga poslovanja. Školski je knjižničar  sudionik informacijskog društva pa se od njega traži vrsno poznavanje najrazličitijih izvora i sve veće tehničko i računalno znanje jer je njemu namjenjeno ključno mjesto u školskoj knjižnici u novoj kurikularnoj reformi. Upravo je zbog toga održano Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola s temom Školska knjižnica u novom kurikulumu u Osnovnoj školi dr.Jure Turića u Gospiću uz svesrdnu pomoć ravnatelja i stručnog suradnika knjižničara. Stručni skupovi Županijskog stručnog vijeća organiziraju se periodično s ciljem:organiziranje predavanja i radionica koje doprinose razvoju kompetencija školskog knjižničara  na didaktičko-metodičkom, pedagoško-psihološkom i stručnom području; informiranje knjižničara  o novostima i trendovima iz područja odgoja i obrazovanja i mogućnostima njihove integracije u nastavni proces; razvijanje suradnje i komunikacije između knjižničara  te razmjena znanja.  Jučerašnji je skup po mnogočemu bio poseban jer su skupu nazočile čak tri savjetnice, Adela Granić, savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje za stručne suradnike knjižničare, dr.sc. Jasna Milički i Draženka Stančić koje su i sudjelovale u izradi novog nacionalnog kurikuluma, međupredmetnih tema uporaba IKT-a i Učiti kako učiti. Savjetnica Granić je pak govorila o karijeri knjižničara i napredovanju u zvanju. Skup je završio šetnjom kroz povijest Gospića s dr.sc. Ivanom Brlićem i saznali smo zanimljive činjenice o našem gradu, između ostalog i činjenicu da je Nikola Tesla dok se školovao bio – knjižničar.