Najava

Autor: Adela Granić, 8. 1. 2018.

Najava XXX. Proljetne škole školskih knjižničara

Ove godine održat će se jubilarna XXX. Proljetna škola školskih knjižničara Republike Hrvatske. Svečano otvaranje bit će u srijedu, 18. travnja 2018., u 16 sati u Hotelu Corinthia u Baški na Krku.

Tema ovogodišnjeg skupa je „Tradicija i suvremenost u radu školskog knjižničara“.

Početci rada Proljetne škole podudaraju se s transformacijom nekadašnjih školskih knjižnica, čija se aktivnost temeljila uglavnom samo na posudbi knjižnične građe, u tzv. knjižnično-informacijske centre. Tadašnji Zavod za prosvjetno-pedagošku službu u Rijeci s prosvjetnim savjetnikom za Hrvatski jezik Mirkom Todorićem i knjižničarkom Prve hrvatske sušačke gimnazije Višnjom Šetom utemeljili su 1988. Proljetnu školu školskih knjižničara sa željom da se školska knjižnica pozicionira u hrvatskom odgojno-obrazovnom procesu. Uspjeli su u tome, ne samo time što je danas stvorena pozitivna percepcija stručnih suradnika knjižničara nego su školske knjižnice postale nezaobilazna sastavnica u didaktičkom trokutu učenik – nastavni sadržaji – učenik.

Školska knjižnica i danas je važan čimbenik u poticanju čitanja. No danas, 30 godina nakon prve Proljetne škole školskih knjižničara, školska knjižnica zahvaljujući izvorima znanja, klasičnim ali u 21. stoljeću poglavito onim elektroničkima, postaje i ishodište projektne nastave i istraživačkog te suradničkog učenja.

U godišnjem planu i programu stručnog suradnika knjižničara 60 posto radnog vremena je neposredan odgojno-obrazovni rad s učenicima i knjižnica je postala mjesto poučavanja informacijske i medijske pismenosti,  a preduvjet za to je razvijanje digitalnih kompetencija kod učenika, čime se uz učitelje informatike bave i knjižničari – jer i jedni i drugi su danas jedini školovani informacijski stručnjaci u našim osnovnim i srednjim školama.

Stoga će na ovoj jubilarnoj XXX. Proljetnoj školi školskih knjižničara, uz plenarna predavanja, biti prikazano 18 primjera dobre prakse, a knjižničari će moću sudjelovati u 11 radionica – sve pod vodstvom svojih kolega, stručnih suradnika knjižničara, koji će tako pokazati da je paradigma školske knjižnice o kojoj je prije 30 godina govorila knjižničarka Višnja Šeta i u stvarnosti zaživjela.

« Ožujak 2024 »