Izvješće sa Stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Koprivničko-križevačke županije „Multidisciplinarnost u radu školskog knjižničara“

Autor: Adrijana Hatadi, 23. 4. 2019.

Dana 18. travnja 2019. u Osnovnoj školi Molve u Molvama održan je ŽSV pod nazivom „Multidisciplinarnost u radu školskog knjižničara“.

Školska knjižničarka Tatjana Kreštan (Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar) održala je predavanje Izložbena djelatnost školske knjižnice. Predavanje se bavilo prilagodbom prostora knjižnice za izložbenu djelatnost, potrebnim preduvjetima za postav i drugim relevantnim elementima te o praksi organiziranja autorskih izložaba.

Školska knjižničarka Marina Vidović Krušić održala je predavanje Poticanje čitanja – zašto, kada i kako? Predavanje je tematiziralo poticanje čitanja među djecom i mladima. Polazište je na naglasku važnosti čitanja kao temeljne ljudske vještine višestruko korisne za cjeloživotno učenje, a posebno čitanja iz užitka. Analiza do sada provedenih anketa o čitanju među djecom i mladima donosi korisne zaključke za rad s pojedinim skupinama učenika, ali i sliku o ulozi knjižnica među korisnicima, provođenjem zanimljivih i kreativnih aktivnosti te sudjelovanjem u projektima. Kako abeceda može biti zabavna i zanimljiva pokazale su nam školske knjižničarke Luca Matić i Lidija Levačić Mesarov radionicom u kojoj su polaznici usvojili kreativne tehnike koje će moći primijeniti u radu s učenicima u razredu. Svojim su tijelima oblikovali abecedu, radili tematsku abecedu, izrađivali slova od kolaž i novinskog papira, pisali pjesme, stvarali domino priču, kreirali svoju abecedu.

Jasmina Rep članovima ŽSV-a održala je radionicu na temu citiranja koju redovito provodi u Strukovnoj školi Đurđevac, u sklopu sata razredne zajednice. Kolegica je podijelila i svoja iskustva o Erasmus + projektima, Treningu za ljudska prava, Youth Passu i što nam donosi sudjelovanje na takvim oblicima neformalnog učenja.  Tihana Doskočil  i Nikolina Sabolić izvijestile su članove ŽSV-a o održanoj 31. Proljetnoj školi školskih knjižničara RH. Državni stručni skup za stručne suradnike knjižničare osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova Republike Hrvatske održao se od 8. do 11. travnja 2019. godine. u Šibeniku. Krovna tema ovogodišnje Proljetne škole školskih knjižničara RH bila je Ogledni nastavni sat stručnog suradnika knjižničara - Informacijska pismenost. Sudionici skupa sudjelovali su na oglednim nastavnim satima, a sažeci predavanja te pripreme nastavnih sati objavljeni su u e-zborniku. Županijska matična služba nadležna je za stručni nadzor i stručno savjetodavnu pomoć u radu školskim knjižnicama. Ljiljana Vugrinec iz Županijske matične službe Koprivničko – križevačke županije informirala je školske knjižničare o stručnim usavršavanjima i skupovima za knjižničare u regiji i šire, a jedna od tema bila je suradnja školskih i narodnih knjižnica u Županiji, osobito suradnja škola i pokretnih knjižnica. Redovita razmjena informacija i suradnja Matične službe i školskih knjižnica putem ŽSV-a potrebna je i vrlo korisna za unapređivanje rada samih knjižnica, kao i županijske mreže školskih knjižnica u cjelini.

Stručni skup Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Koprivničko – križevačke županije u Molvama bio je posljednji koji je vodila Adrijana Hatadi, a koja je voditeljstvo Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Koprivničko – križevačke županije obnašala od 2009. godine. Novoizabrana voditeljica je Andrea Katanović Babić, stručni suradnik – školski knjižničar u OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci.

Adrijana Hatadi, stručni suradnik- savjetnik, voditeljica ŽSV-a šk. knjižničara osnovnih i srednjih škola u Koprivničko – križevačkoj županiji

Priloženi dokumenti:
31.PSSK_za_ZSV.pptx (5.29 MB)