1. stručni skup ŽSV-a školskih knjižničara BPŽ u šk. god. 2019./20.

Autor: Marija Deanković, 6. 11. 2019.

Izvješće  s 1. stručnog skupa Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara u osnovnim i srednjim školama Brodsko-posavske županije u školskoj godini 2019./20.

1. stručni skup Županijskog stručnog vijeća održan je 5. studenog 2019. godine u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Slavonskom Brodu s početkom u 9:00 sati.  Na stručnom skupu sudjelovalo je 29 školskih knjižničara iz Brodsko-posavske županije, voditeljica Matične službe Gradske knjižnice Slavonski Brod Mirna Grubanović te gostujući predavači, ukupno 34 sudionika.

DNEVNI RED:

1. Pseudonimi književnika
Predavanje (60 minuta)
Vesna Nosić, prof. hrvatskog jezika i književnosti
Gimnazija „Matija Mesić“, Slavonski Brod

2. Problemsko učenje
Predavanje s elementima radionice (90 minuta)
Igor Bjelobabić, prof. povijesti i filozofije
Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

3. Vođenje razgovora za posao
Radionica (60 minuta)
Zita Opačak, mag. bibliotekarstva
SŠ Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod

4. Komunikacijom do uspjeha
Predavanje (90 minuta)
Nikolina Matovina-Hajduk, učiteljica razredne nastave
Školska knjiga

5. Svjetski kongres knjižničara
Izlaganje (15 minuta)
Ana Rendulić, mag. informatologije
OŠ „Josip Kozarac“, Slavonski Šamac

6. Različito
(informacije i obavijesti)

Prvo predavanje je održala profesorica hrvatskog jezika i književnosti iz Gimazije „Matija Mesić“ u Slavonskom Brodu, Vesna Nosić, prof. savjetnica. Tema predavanja je bila Pseudonimi književnika, a predavačica je kroz interaktivno i poučno predavanje predstavila zanimljivosti o pseudonimima koje su uzimali hrvatski i svjetski književnici kroz povijest.
Prof. povijesti i filozofije iz Ekonomsko-birotehničke škole, Slavonski Brod, Igor Bjelobabić, održao je radionicu kroz koju je sudionicima predstavio problemski način rada s učenicima. Radionicu je povezao s ciljevima Erasmus+ KA2 projekta Problem based learning in real life approach kojega trenutno provodi. Sudionici su u skupinama radili na rješavanju zadane teme putem postavljanja problema i načina rješavanja istoga. Potom je predavač usporedio zaključke sudionika s rezultatima učenika na istu temu.

Školska knjižničarka Srednje škole Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod, Zita Opačak, predstavila je metodičku preporuku Vođenje razgovora za posao koju možete pronaći na poveznici za međupredmetne teme Poduzetništvo: https://skolazazivot.hr/metodicke-preporuke/.  Kolegica je igranjem uloga predstavila sudionicima na koji način mogu pripremiti svoje učenike na prepreke priliko razgovora za posao.

Predavanje na temu Komunikacijom do uspjeha održala je Nikolina Matovina-Hajduk, učiteljica razredne nastave (Školska knjiga). U predavanju se dotaknula mnogih tema važnih za osobni i profesionalni razvoj, od vještina koje je potrebno graditi kod učenika, ali i samih sebe, pa do važnosti vizije u radu. Predstavila je i metode suradnje s različitim tipovima ljudi, kako reagirati i postaviti se u stresnim situacijama.

Na kraju je školska knjižničarka Ana Rendulić iz Osnovne škole „Josip Kozarac“, Slavonski Šamac, kratko izložila kako je bilo na Svjetskom kongresu knjižničara održanom u Dubrovniku od 21.0do 25. listopada 2019. godine na kojemu je sudjelovala.
stručna suradnica savjetnica