IZVJEŠĆE s 2. stručnog skupa Županijskog stručnog vijeća školskih knjižničara Brodsko-posavske županije u školskoj godini 2018./19.

Autor: Marija Deanković, 9. 5. 2019.

2. stručni skup Županijskog stručnog vijeća održan je 8. svibnja 2019. godine u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Slavonskom Brodu s početkom u 9:00 sati.

Na sastanku je prisustvovalo 36 školskih knjižničara iz Brodsko-posavske županije i voditeljica Matične službe Gradske knjižnice Slavonski Brod Mirna Grubanović.

DNEVNI RED:

1. Model izgradnje pismenosti kroz školsku knjižnicu
Predavanje (45 minuta)
Tanja Štević,  dr. sc. inf. i kom. znanosti,  prof. i dipl. knjižničar, školska knjižničarka
OŠ Hugo Badalić, Slavonski Brod

2. Oboji svijet
            Radionica (60 minuta)
            Nada Šerić, prof. i dipl. knjižničar, stručna suradnica savjetnica
            Industrijsko-obrtnička škola, Nova Gradiška

3. Komunikacija u prezentaciji
            Radionica (60 minuta)
            Ivana Brkić Klimpak, prof. i dipl. knjižničar, stručna suradnica mentorica
OŠ „Antun Mihanović“, Slavonski Brod

4. Škola za život - iskustva
            Izlaganje (45 minuta)
            Zita Opačak, dipl. ing. stroj. i mag. bibliotekarstva, školska knjižničarka
SŠ Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod

5. Neodoljivi izazov kritičkog mišljenja
            Predavanje (60 minuta)
            Dinka Jurčić, prof. hrvatskog jezika
Školska knjiga, Zagreb

6. Djevojčica iz Afganistana
            Primjer dobre prakse (20 minuta)
            Marina Đukić, prof. i dipl. knjižničar, školska knjižničarka
OŠ Augusta Šenoe, Gundinci i OŠ „Ljudevit Gaj“, Lužani

7. Statistički podaci
Izlaganje (20 minuta)
            Mirna Grubanović, prof. i dipl. knjižničar
Gradska knjižnica Slavonski Brod, Matična služba

8. 31. Proljetna škola školskih knjižničara
Izlaganje (20 minuta)
            Slavica Tomić, prof. i dipl. knjižničar, školska knjižničarka
Srednja medicinska škole, Slavonski Brod

Prvo predavanje održala je školska knjižničarka OŠ Hugo Badalić, Slavonski Brod, Tanja Štević, koja je prezentirala svoj doktorski rad na temu Model izgradnje pismenosti kroz školsku knjižnicu. Opisala je metodologiju, postavke rada i anketno istraživanje koje je provela, kao i zaključke do kojih je došla.
Radionicu na temu Komunikacija u prezentaciji održala je knjižničarka OŠ „Antun Mihanović“, Slavonski Brod, Ivana Brkić Klimpak. Kolegica je sudionicima predstavila tehnike uspješnog javnog govorenja, kao i ono što treba izbjegavati, potom su sudionici u grupama rješavali problemske situacije u odnosu s medijima. Knjižničarka Industrijsko-obrtničke škole iz Nove Gradiške, Nada Šerić, održala je radionicu naziva Oboji svijet u kojoj je sudionike podsjetila na važnost opuštanja, smirivanja te terapiju bojama.

Školska knjižničarka Srednje škola M.A. Reljkovića Slavonski Brod, Zita Opačak, opisala je iskustvo sudjelovanja u eksperimentalnom programu Škola za život.
Profesorica Dinka Jurčić (Školska knjiga) održala je predavanje s temom Neodoljivi izazov kritičkog mišljenja kroz koje se dotaknula vrlo aktualne i bitne teme medijske pismenosti i važnosti izgradnje kritičkog promišljanja kod učenika.

Marina Đukić, školska knjižničarka u  OŠ Augusta Šenoe, Gundinci i OŠ „Ljudevit Gaj“, Lužani, sudionicima je predstavila primjer dobre prakse, odnosno motivacijski sat za učenike za čitanje lektire Djevojčica iz Afganistana.
Knjižničarka Matične službe Gradske knjižnice Slavonski Brod, Mirna Grubanović, izvijestila je prisutne o ovogodišnjem unosu podataka u statistički sustav, podsjetila na najčešće pogreške, dala savjete i odgovorila na nejasnoće koje su sudionici imali pri unosu podataka.

Školska knjižničarka Srednje medicinske škole Slavonski Brod, Slavica Tomić, prezentirala je ovogodišnji program i događanja na 31. Proljetnoj školi školskih knjižničara.

Nakon stručnog skupa održan je sastanak članova Hrvatske udruge školskih knjižničara podružnice Brodsko-posavske županije.

stručna suradnica mentorica