2021-08-23 11:22:22 Stručni skup Kreativna uporaba informacijsko-komunikacijske tehnologije u dizajnu sitnog tiska i vrednovanje učeničkih radova Stručni skup za mentore i savjentike 1. dan 30. rujna na mreži Sažeci radionica i primjera dobre prakse U privitku možete pročitati sažeteke radionica i primjera dobre prakse za oba dana skupa. Paralelne sesije od 13:00 do 14:00 Biljana Krnjajić, dipl. knjižničarka, stručna suradnica savjetnica, OŠ Siniše Glavaševića Vukovar i dr. sc. Anita Tufekčić, dipl. knjižničarka i prof., stručna suradnica savjetnica, OŠ „Antun i Stjepan Radić” Gunja Dizajniraj, animiraj i stvaraj uz pomoć računalne grafikeSažetak Na početku radionice ćemo započeti korištenjem programa za crtanje da bismo izradili rastersku ili bitmapnu grafiku, zatim ćemo podići vještine na sljedeću razinu tako što ćemo koristiti program za vektorsku grafiku. Zatim ćemo prijeći na tehnike uređivanja fotografija koje koriste profesionalni fotografi i dizajneri. I na samom kraju, ući ćemo u svijet 3D grafike da bismo stvorili građevine pa čak i grad. Trodimenzionalnu (3D) grafiku koriste inženjeri, arhitekti, dizajneri proizvoda, programeri videoigrica i filmski stvaratelji. Primjeri koje ćemo obraditi su: od pop - art plakata do rođendanskih čestitki, digitalnih grafita, animacija za igrice i 3D gradova. Također, pokazat ćemo kako pronaći nadahnuće u geometrijskoj apstrakciji Pieta Mondiana, djelima Andy Warhola nastalim postupkom sitotiska te Banksyjevim grafitima.
Snježana Kovačević, dipl. bibl., stručna suradnica mentorica i Andreja Jertec, učiteljica razredne nastave, stručna suradnica mentorica, OŠ Zlatar Bistrica Upotreba IKT-a u nastavi kao motivacija za učenje na kreativan načinSažetak U izlaganju bismo sudionicima skupa voljele predstaviti digitalne alate koje smo koristile u okviru projekata koje vodimo/provodimo u OŠ Zlatar Bistrica. Upotrebom alata i IKT-a izradili smo zajedno s učenicima mnogo raznovrsnih obrazovnih materijala kao što su kvizovi, igrice, prezentacije, video uradci, digitalni posteri, plakati na hrvatskom i engleskom jeziku… u nastanku kojih su aktivno sudjelovali i naši učenici. U izlaganju će biti riječi o tome kako IKT i digitalni alati mogu pomoći učiteljima, koordinatorima projekata, školskim knjižničarima i ostalim odgojno-obrazovnom djelatnicima da na kreativan način obrade obrazovne sadržaje te da ih uklope u projekte i projektnu nastavu i da tako motiviraju učenike na aktivniji odnos prema učenju i nastavnom procesu te da potaknu učenike na odgovorno i sigurno korištenje tehnologije. Neki od digitalnih alata koje smo koristile: Adobe Spark, Padlet, Canva, Nearpod, Kahoot, Linoit, Mentimeter, Bookcreator, Superherotar… Sudjelovanjem u ovakvim aktivnostima učenici stječu vještine cjeloživotnog učenja i lakše se uključuju u projekte te stječu samopouzdanje. Digitalni materijali o kojima bismo govorile na izlaganju su vezani za naše europske projekte, ali i za projekte poticanja čitanja u OŠ Zlatar Bistrica.
Svjetlana Devčić, dipl. bibl., stručna suradnica mentorica, OŠ Trnsko, Zagreb Osvrt na mogućnosti primjene digitalnih alata u radu s učenicimaSažetak Prikaz primjera dobre prakse u različitim digitalnim alatima: Canva, Book Creator, Story Jumper, Emaze: fotoalbum i virtualna galerija, MS Publisher: podlistak TRN Predavačica će koristeći prezentaciju ukratko pojasniti svaki digitalni alat, njegove prednosti i mogućnosti korištenja te prikazati primjere koji su izrađeni tijekom nastavne godine za nastavu u suradnji učiteljice i knjižničarke, provođenje projekta, pisanje izvješća o Kulturnoj i javnoj djelatnosti te promociju školskog časopisa.
|
Knjiznicari Republike Hrvatske |