2018-02-06 13:06:29

Izvješće sa stručnog skupa ŽSV-a školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola Sisačko-moslavačke županije

2. ŽSV knjižničara  osnovnih i srednjih škola Sisačko-moslavačke županije održano je 31. siječnja 2018. u Osnovnoj školi Budaševo –Topolovac - Gušće.  U radu  Vijeća sudjelovalo je  36 članova,  viša savjetnica za školske knjižničare pri Agenciji za odgoj i obrazovanje,  Adela Granić i voditeljica Matične službe Sisačko-moslavačke županije,  Dunja Holcer.

 

 Na početku skup je pozdravila ravnateljica škole domaćina, Mirela Maričević.

Jadranka Groza iz OŠ "Braća Bobetko" Sisak  ukratko je predstavila   održane stručne skupove.

Viša savjetnica za školske knjižničare pri Agenciji za odgoj i obrazovanje Adela Granić  nazočne je detaljno upoznala s Pravilnikom o napredovanju učitelja i nastavnika u osnovnom i srednjem školstvu, uvjetima za napredovanje, kriterijima i elementima vrednovanja.  U svom izlaganju osvrnula se na svu dokumentaciju koju je potrebito priložiti prilikom prijave za napredovanje kao i obvezu aktivnog sudjelovanja na ŽSV-u. Prikazala je  statističke podatke predavanja, radionica i primjera dobre prakse na Proljetnim školama po županijama, s naglaskom na Sisačko-moslavačku i obvezama koje imaju mentori i savjetnici.  Nadalje,  govorila je  o  Naputku o obvezama, programu i normativu rada stručnog suradnika knjižničara u osnovnoj i srednjoj školi te detaljno objasnila normativ i aktivnosti Kulturne i javne djelatnosti. Tijekom svog izlaganja, viša je savjetnica prikazala primjer Dnevnika rada, a osvrnula se i na Zakon o knjižnicama i obvezi polaganja stručnih ispita pri Agenciji za odgoj i obrazovanje i  Ministarstvu kulture. Predavanje je bilo interaktivnog tipa te su kolegice i kolege knjižničari aktivno sudjelovali u raspravi.

Nataša Junašević  iz OŠ Novska u svom je izlaganju govorila o važnosti prepoznavanja učenika s poteškoćama u učenju u redovnom školskom sustavu. U svom je izlaganju napomenula kako je važno na vrijeme prepoznati dijete s poteškoćama u učenju te zatražiti pomoć stručnjaka. Kolegica Junašević po zanimanju mag. def. / učitelj edukator – rehabilitator, svoje je izlaganje upotpunila mnogim primjerima iz svog radnog iskustva. (disleksija, disgrafija).

Mirjana Čubaković iz OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće,  vodila je radionicu Želim, dakle mogu kojoj je bio cilj prepoznati dijete sa specifičnom poteškoćom u učenju i pomoći mu da je uspješno prevlada.

Branka Ljepoja iz Srednje škole Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica predstavila je projekt Stazama Zrinskih po Hrvatskom Pounju,  koji škola duži niz godina provodi kroz različite aktivnosti vezane uz nastavu povijesti, geografije, hrvatskoga i stranih jezika te izvannastavnih aktivnosti. Cilj projekta je uključiti učenike i ostale sudionike u proučavanje tradicije i vrijednosti zavičaja te uloge proučavanja povijesti u suvremenom životu.

Davorka Lovrić Vlašić  iz Osnovne škole Ivan Goran Kovačić Gora prikazala je primjenu alata za izradu online kvizova (Kahoot i Socrative), koji  se, kroz igru,  mogu koristiti u nastavi. Kod učenika povećavaju motivaciju,  a prilagođeni su svim uzrastima.

Dejan Šiptar iz Osnovne škole Ludina  prikazao je metodu Gamifikacija obrazovnog procesa kojom se današnja nastava može učiniti zanimljivijom.  Osim objašnjenja samog koncepta gamifikacije i njegovih sastavnica, kolega Šiptar predstavio je alate:  ClassDojo, Classcraft, Quizizz, Learningapps i Plickers.

Članovi Vijeća dobili su informacije o održavanju sljedećih Vijeća tijekom ove školske godine te  informacije  o  XXX. Proljetnoj školi školskih knjižničara.

Dogovoreno je da se svako sljedeće Vijeće održava na drugoj  lokaciji (školi).

 

 


Knjiznicari Republike Hrvatske