2015-11-12 08:43:00

Izvješće

Izvješće sa Županijskog stručnog vijeća knjižničara

2. studenoga 2015. godine

ŽSV knjižničara održan je u Osnovnoj školi Marije i Line u Umagu.

Nazočno 44 knjižničara, od toga 12 srednjoškolskih, 31 osnovnoškolski i voditeljica Županijske matične službe

Društveno odgovorno poslovanje i školska knjižnica: Od znanja do imanja

Knjižničarka Majda Milevoj Klapčić i Gabriela Dundara, prof. ekonomske grupe predmeta pokazale su svoj primjer društveno odgovornog poslovanja, bench marketinga, odnosa s javnošću na primjeru školske knjižnice Srednje škole Mate Blažine.

 

S voditeljicom Županijske matične službe Lianom Diković, prof. i dipl. knjižničarkom ponovili smo gradivo o Reviziji i otpisu u školskim knjižnicama.

 

Logotip Županijskog stručnog vijeća Istarske županije

Na natječaj za logo Županijskog vijeća IŽ pristiglo je 17 idejnih rješenja. Tajnim glasovanjem knjižničari su izabrali rad Thomasa Garbina iz Talijanska srednja škola Rovinj, a njegov rad poslala nam je kolegica Adriana Ive.

 

Radionice Ključni pojmovi Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije i  Dobrobit cjelovite kurikularne reforme vodile su, Antonija Mijatović, prof. i dipl. psiholog, voditeljica Školskog preventivnog programa i Adela Granić, prof. i dipl. bibl., OŠ Marije i Line, Umag. Potom smo zajedno prokomentirali uratke nastale na radionicama.

  

  

Predavanje Kritičko razmišljanje kao preduvjet medijske pismenosti održala je Amadea Draguzet, prof. i dipl. bibl., stručna suradnica mentorica iz OŠ Stoja, Pula  

Predavanje se sastojalo od ispunjavanja i analize rezultata ankete kojoj je cilj osvijestiti potrebu kritičkog razmišljanja prilikom svakodnevnog čitanja tj. preuzimanja informacija bez obzira na medij s kojeg su preuzete. Promišljamo što je racionalno filtriranje informacija, kojim informacijama ili izvorima vjerovati, a kojima ne te kako procjena informacije utječe na naš svakodnevni život.

Primjer dobre prakse Šah u škole  iz, OŠ dr. Mate Demarina, Medulin pokazala nam je Dušanka Đokanović, prof. i dipl. bibliotekar

Igranje šaha ima mnogo pozitivnih učinaka: jača vještine rješavanja problema, povećava koncentraciju i ustrajnost na zadatku, potiče kritičko i kreativno mišljenje, poboljšava matematičke i jezične vještine. Sve je to poznato dugi niz godina, znanstveno istraženo i dokumentirano.

Upravo zato je šah ušao u kurikulume mnogih škola u svijetu, bilo kao obavezan predmet, kao jedan od izbornih ili kao izvannastavna aktivnost.

Knjižničarka Đokanović primijetila je da djeca u slobodno vrijeme vole doći u knjižnicu kako bi igrala šah pa je s kolegicom D. Banković, prof. TZK-a, odlučila popularizirati ovu igru u svim razredima. Pokrenule su projekt „Zaigrajmo šah“ te se tako pridružile pokretu Šah u škole koji u Hrvatskoj dobiva sve više zamaha.

U izlaganju se osvrnula na organizaciju i provedbu projekta te na rezultate.

O Office Mixu, dodatku za PowePoint 2013 govorila je kolegica Granić. Office Mix nudi mogućnosti direktnog snimanja zvučnih i video zapisa predavanja, po slajdovima se može pisati kao po ploči, umetati interaktivna pitanja i kvizovi. Na primjeru prezentacije pod nazivom IKT i mi pokazane su neke od mogućnosti ovog izuzetnog dodatak za PowerPoint. 


Knjiznicari Republike Hrvatske