2017-07-10 19:33:11 Izvješće s Međužupanijskog stručnog skupa školskih knjižničara Koprivničko – križevačke, Međimurske i Varaždinske županije Uloga školske knjižnice u poticanju čitanja Dana 5. srpnja 2017. (srijeda) u prostoru Pučkog otvorenog učilišta Koprivnica održan je Međužupanijski stručni skup školskih knjižničara Koprivničko – križevačke, Međimurske i Varaždinske županije pod nazivom Uloga školske knjižnice u poticanju čitanja. Skup je bio koncipiran u dva dijela. U predavačkom dijelu skupa svoja su izlaganja imali uvaženi predavači. Viša savjetnica za stručne suradnike knjižničare iz Agencije za odgoj i obrazovanje održala je predavanje Karijera knjižničara govoreći o ključnim kompetencijama knjižničara, motivaciji i važnosti stručnog usavršavanja.
Izv. prof. dr. sc. Zoran Velagić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku održao je predavanje Dimenzije čitanja. Dao je uvid u ishode današnjeg znanstvenog razumijevanja čitanja. Današnja znanja o čitanju ishod su empirijskih i teorijskih pokušaja razumijevanja čitatelja i njegovih motiva. Naglasio je da je čitanje čin i proces, da se čitatelj kontinuirano mijenja, a da je čitanje progresivno i kumulativno i stoga znanstveno teško uhvatljivo. Prisutne je uputio na noviju literaturu o problematici. Mr. Emica Calogjera Rogić (Školska knjiga) održala je predavanje i radionicu Pluriperspektivističko čitanje lektirnih djela. Pluriperspektivističko čitanje jest strategija čitanja koja čitatelje vodi kroz tekst s različitih stajališta omogućujući im da razmotre drukčije načine razmišljanja o istoj temi osim vlastita. Prednosti su pluriperspektivističkog čitanja to što ta strategija povećava broj jednakovrijednih različitih uopćavanja i zaključaka koji se mogu iščitati iz zadanog teksta te što učenici čitaju s većim emocionalnim angažmanom i razvijaju empatiju prema stajalištima koja se razlikuju od njihovih. Kolegice iz Bjelovarsko – bilogorske županije: mr. sc. Zorka Renić iz Medicinske škole Bjelovar i Rajna Gatalica iz Tehničke škole Bjelovar održale su zanimljiv prikaz eTwinning projekta Ono si što čitaš. Sudionici projekta bili su srednjoškolci iz Medicinske, Tehničke i Obrtničke škole Bjelovar. Glavni cilj projekta bio je poticanje čitanja kod tinejdžera te razvijanje pozitivnih karakternih osobina kroz čitanje romana „Edbin” Nade Mihelčić. U drugom dijelu skupa prikazani su primjeri dobre prakse školskih knjižničara iz Koprivničko – križevačke, Međimurske i Varaždinske županije. Primjere dobre prakse prezentirali su školski knjižničari: Josip Rihtarić (II. OŠ Varaždin): Informacijsko čitanje, Đurđica Krčmar Zalar (OŠ prof. Franje Viktora Šignjara Virje): Lisičja knjigovježba u kampanji I ja želim čitati, Nataša Karlovčec (OŠ Sokolovac): Biblioceker - školska knjižnica putuje u područne škole, Adrijana Hatadi (OŠ „Braća Radić“ Koprivnica): Projekt Olimpijada čitanja, Zora Hajdarović (OŠ Nedelišće): Upoznajmo članice EU putujući s Perom Zlatarom, putopiscem i autorom knjige Otključani globus, Suzana Knežević (Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci): Jednostavni i učinkoviti načini poticanja čitanja, Sanja Novak (Tehnička škola Čakovec): Predstavljanje projekta Čitajmo svi, veliki i mali.
Tijekom skupa prezentiran je plan stručnog izleta u Prag koji je planiran u rujnu 2017. g., a predstavila ga je Andrea Katanović Babić (OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci), članica Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja. Skup su podržali Pučko otvoreno učilište Koprivnica, Podravka d.d., Školska knjiga i OŠ „Braća Radić“ Koprivnica. Skup je trajao 8 sati, a skupu je nazočilo 57 školskih knjižničara. Prezentacije i materijali sa skupa dostupni su u privitku.
Adrijana Hatadi, voditeljica Stručnog vijeća školskih knjižničara osnovnih i srednjih škola u Koprivničko – križevačkoj županiji
|
Knjiznicari Republike Hrvatske |